Felicitats per la feina ben feta!

Petit resum de concursos on han participat els nostres alumnes; i premis, cosa que ens alegra, ja que són la "punxa de l'iceberg" de tanta bona feina feta, per pares, professors i alumnes.

Amb satisfacció i agraïment us podem dir que ha estat un curs en què a més de créixer i aprendre en les activitats escolars de cada dia, els nostres alumnes han portat arreu el bon ambient de treball, l'esforç i la constància en les feines, saber competir fent que tothom millori, en aprofitar les fortaleses que cadascú té, millorant-les i posant-les al servei dels altres.

És així que des de la gran festa de l'esport que va ser, a la tardor, el Cros de Sant Cugat, on van destacar moltíssims alumnes esportistes de La Farga, fins al passat 18 de juliol en què el nostre alumne Albert Vidal, va rebre a l'Auditori de Barcelona la distinció per la seva destacadíssima nota de 9,4 a les Proves d’Accés a la Universitat, hem viscut molt diversos esdeveniments que han anat confirmant la feina acadèmica ben feta del dia a dia a l'escola.

Com a exemple podem citar uns quants moments rellevants:

A començaments d'octubre, el Diego Artacho, recull de mans de la Consellera d'ensenyament el Premi Extraordinari de Batxillerat a Catalunya.

"Cambridge diplomas": més de 110 nois de tercer i cinquè de Primària van rebre els diplomes de Cambridge The Starter i The Movers 

En els premis literaris dels Gausacs, aquest any hem millorat  els resultats de l'any passat, amb quatre alumnes entre els guardonats. A la categoria 1 (de 1r a 3r de primària) el Martí Ballvé va guanyar en la categoria de redacció. El Santi Ladero va ser-ne finalista. També, en poesia, el Javier Martín va quedar primer. Pel que fa a la categoria 2 (4t a 6è de primària), el Pablo Ramírez va quedar primer en poesia.

Un nou èxit en l'Olimpíada de Biologia de Catalunya, amb la medalla d'argent del Francisco Peñuela, de 2n de Batxillerat. que va ser un dels sis representants de Catalunya a l'edició estatal a Vigo.

També, tres dels nostres alumnes van rebre el primer premi de la seva categoria del concurs artísitic de punts de llibre, amb motiu del 50è aniversari de la Llibreria Garbí. Van ser premiats: en Tomàs Navarro Font (1r EPRI), en Pere Marrón Cusidó (4t EPRI) i l'Albert Montesó (4t EPRI).

I un any més, motivats i inspirats per les matemàtiques, alumnes de 1r, 2n i 3r d'ESO participen en el prestigiós concurs europeu de matemàtiques PANGEA, on els nostres alumnes Ton Garcia (1r ESO), Juan Antonio Sánchez (2n ESO) i Alex Freixes (3r ESO), van competir  a la Ronda Final del concurs.

El mes de febrer, alumnes de 4t d'ESO participen i guanyen el premi al treball en equip en la  First Lego League (FLL), molt més que robots, un desafíament internacional que desperta gran interès en els joves per la ciència i la tecnologia.

A més, en el Campionat Català d'escoles per equips d'escacs, els nostres alumnes del Cicle Inicial de Primària van posar en pràctica tot allò que han treballat a l'escola i van quedar els tercers classificats. Federació Catalana d'Escacs

I en un tema tan important com és relacionar formació i empresa, 6 alumnes ens van representar a l'HP CodeWars, concurs de programació d’ordinadors impulsat per l’empresa Hewlett-Packard, que va aplegar més de 300 estudiants de secundària.

De la mateixa manera, i seguint la passió per les Matemàtiques, van participar en el concurs Cangur, de resolució de problemes matemàtics, juntament amb 95.243 alumnes de 1.022 centres educatius d'arreu de Catalunya, organitzat per La Societat Catalana de Matemàtiques.

I si d'expressió escrita parlem, tenim a 2n de l'ESO a Javier Callís Creus, segon classificat en la 39a edició del certamen "Relat Breu" en llengua catalana que organitza Coca-Cola. concurd on han participat més de 1800 estudiants de tot Catalunya, de més de 300 escoles.

Diego Artacho, de la 39a promoció, "Tuc Blanc",  que ja va tenir el premi català de Batxillerat, aconsegueix ser dels 15 millors a tot l'Estat, i per això rep el Premi Nacional de Batxillerat, que recull el passat 30 de juny a Madrid, de mans del Secretari d'Estat d'Educació, Sr. Marcial Marín.

I, finalment, una mostra genial d'economia amb rostre molt humà, doncs en el mes de maig, tres alumnes de 2n de Batxillerat, l'Albert Vidal, el Javier Altemir y el Sergi Giménez, van representar-nos en les Olimpíades d'economía, celebrades a la Facultat d'Economia de la UAB. L'Albert Vidal Ribé va obtenir el primer premi. 

Sabem que hi ha molt de treball que resta amagat i tanmateix no passa desapercebut. Però, també veiem que aquests reconeixements externs són un estímul per a tots i una mostra de la feina ben feta, compartida entre alumnes, professors i famílies. I evidencien el fet gravat en l'última pedra de nostra escola: "Forjar homes de seny que facin dels seus coneixements culturals un instrument de servei als altres i cristians que visquin profundament la seva fe." A La Farga, i des de La Farga!

Bones vacances a tots. I, ja sabeu, el setembre aquí ens tindreu: "A classe, com a casa"!


Noticia
Articles relacionats