El nostre projecte: Coherència educativa

Model pedagògic, estratègies metodològiques, mestre, espai i família han de ser coherents per propiciar l'educació d'un determinat valor.

La nostra concepció de l'educació respon a un paradigma humanista cristià basat en una educació personalitzada que posa a la persona en el centre del procés d’ensenyament-aprenentatge.


Per aconseguir una educació global de la persona es fa necessari que hi hagi una forta coherència entre els diferents factors que intervenen en l’educació, especialment entre els recursos metodològics, el modelatge que ofereix el mestre, l’espai/ambient de l’escola i les famílies. Quan aquests quatre elements van de la mà es fa molt més fàcil educar en un determinat valor perquè l’infant no aprèn només de les nostres paraules, sinó de les nostres accions, del clima que es crea a les nostres llars, del tipus d’interaccions que mantenim amb els altres, dels valors que visibilitzem en els nostres espais, etc. Aude és el pla estratègic docent de la Institució Familiar d'Educació i que apliquem a La Farga. Consisteix en quatre eixos principals: 


  • Lideratge ètic: Dins d’aquest pla s’incorporen la tutoria personal i familiar –principal element de la personalització educativa– els cursos i sessions d’orientació familiar, els programes d’educació cristiana i tot un seguit de programes específics per àmbits:
  • Personal & Family Project: programa de creixement personal
  • Pla d’igualtat: educació per a la igualtat i la convivència
  • Parlem-ne: educació de l’afectivitat
  • Connecta+: educació en el bon ús d’Internet i la Tecnologia
  • Aim for Change: projectes amb impacte social


  • Preparats per al canvi: DREAMS SCHOOL és un model sostenible, una metodologia per transformar l’aula, l’escola i qualsevol experiència educativa en una gran aventura, un repte emocionant de superació i aprenentatge, per a tots i cadascun dels alumnes. El model pedagògic està dissenyat per contribuir al creixement personal de l’alumne mitjançant l’adquisició de les virtuts i els hàbits necessaris per a consolidar els quatre pilars bàsics de l’educació: aprendre a conèixer, aprendre a fer, aprendre a viure junts, aprendre a ser.A La Farga considerem que hem de fer molt més que simplement conviure amb la diversitat. S’ha de fer un pas endavant per ser capaços d’entendre aquesta diversitat i de donar-hi una resposta educativa també diversa, que permeti treure el màxim de cada alumne. Per tant, l’atenció a la diversitat a l’aula és un tret essencial de la nostra escola.


  • Competència global: Ser competent en aquest món canviant requereix coneixements i habilitats com dominar idiomes, aprendre a comunicar en registres i àmbits diferents, interpretar i sintetitzar diversos tipus d’informació o conèixer i apreciar altres cultures i formes de fer. A La Farga apliquem diversos programes i projectes per facilitar progressivament l’adquisició de l’anglès: angllès a Llar i Infantil, Professorat nadiu & speaking, Projecte CLIL (Content and Language Integrated Learning), Summer Camp, Intercanvis internacionals, Ireland Program, Cambridge Test of English i Batxillerat Dual. Sabem que és important animar els alumnes a prendre decisions i a assumir compromisos a l’hora de participar en accions concretes que incideixin en el seu entorn local i global, però en molts casos ens trobem que són els mateixos alumnes els qui promouen accions solidàries en vers infinitat de causes. Tots volem que els nostres alumnes obtinguin bons resultats durant la vida acadèmica, que puguin estudiar els graus universitaris que es proposin i que triomfin en la seva vida professional, però l’orgull de La Farga és poder dir que el nostre alumnat és feliç ajudant els altres.


  • Compromís social: La responsabilitat social, les iniciatives solidàries i els programes de servei a la comunitat són les eines que ens ajuden a donar-nos als altres i a créixer com a persones íntegres i felices. Seguint la nostra missió educativa i social, al llarg del curs les famílies, els alumnes i l’equip docent s’impliquen a desenvolupar campanyes per col·laborar materialment o econòmicament amb iniciatives solidàries: recollida d’aliments, concerts solidaris, curses, fires, esmorzars...

Noticia
Articles relacionats